Ile czasu para poświęca na sesje fotograficzną w dniu ślubu?

Ile czasu para poświęca na sesje fotograficzną w dniu ślubu?

Ślub. To bardzo podniosłe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwają czasem naprawdę długo. W końcu – wszystko musi wypaść idealnie! Suknia, garnitur, kwiaty, kościół, sala weselna, auto… Dużo tego, ale w końcu – to wyjątkowy dzień, musi być bajecznie! Dzienny plan jest szczegółowo omawiany przed ślubem, więc wszyscy podążamy według wcześniej nakreślonego harmonogramu. 

Ważną częścią też do fotografowania jest sesja portretowa Pary Młodej, która zwykle odbywa się po porannych spotkaniach. W ideale, te portrety są wykonane z dala od innych ludzi, aby para nie była rozproszona i skupiona na sobie nawzajem. Niektóre pary chcą ujęcia „pierwszego spotkania”, które się odbyła przed ceremonią.

fotograf ślubny warszawa
fotograf ślubny warszawa

Ile czasu para poświęca na sesje w dniu ślubu?

Z doświadczenia, w zależności od priorytetów, czas jaki para  poświęca, jest bardzo różny, niektórzy poświęcają półtorej godziny, ale w przeważającej części 15-20 minut. Powodem jest to, że nowożeńcy chcą spędzić więcej czasu ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, którzy przybyli na ich ślub z daleka. Jest to zrozumiałe i przewidywane.

Oto moje 5-punktowe formułki dla nowożeńców (co do sesji w dniu ślubu):

  1. Para razem

Zwykle zaczynam sesję z takich ujęć, na których para razem trzyma się za ręce, przytulając się, by wyglądać naturalnie. Robienie zdjęć razem jest łatwiejsze niż solo, ponieważ możesz polegać nie tylko na sobie… Wtedy Para Młoda jest bardziej zrelaksowana.

W tej części para nie powinna stale pozować. Lepiej jest stworzyć parę ujęć, gdzie para śmieje się i dobrze się bawi!

fotograf ślubny ząbki
fotograf ślubny ząbki

2. Tylko Pani Młoda

Następnie dzielę parę i robię zdjęcia portretowe tylko dla Panny Młodej. Zwykle proszę Pana Młodego lub świadków o pomoc w podtrzymywaniu welonu lub bycie w pobliżu mnie żeby rozśmieszać pannę młodą, tak aby miała szczery uśmiech lub nie patrzyła się bezpośrednio na aparat, a na Pana Młodego.

Wykonuję w tym czasie bliskie i szerokokątne ujęcia Panny Młodej z otoczeniem i sukienką na całej długości, a także, jeśli to możliwe inne ujęcia.

reportaż ślubny warszawa 2019
reportaż ślubny warszawa 2019

3. Artystyczne ujęcia

Podczas gdy Panna Młoda jest przede mą, korzystam z okazji i robię wiele ujęć bukietu, butów, detali i jeśli jest możliwość kilka kreatywnych kompozycji. Próbuję zminimalizować ruch pary tu i tam. Zamiast tego poruszam się, chodzę wokół nich i znajduję różne kąty ujęć, w zależności od światła i tła.

fotograf ślubny 2019 Warszawa

4. Tylko Pan Młody

A teraz kolej na Pana Młodego… w tym przypadku jest już prościej, ponieważ musi powtórzyć to, co wcześniej robiła oblubienica. Narzeczeni z reguły fotografowani są szybciej gdyż nie są zbyt zadowoleni z pozowania (stres, czas). Zawsze można ich poprosić, aby ustawili się naturalnie, opierając się na czymś, patrząc na pannę młodą, spojrzeć się na aparat, uśmiechając się, patrząc na bok … i to wszystko!

Mężczyźni szybko wykonują polecenia bez obawy o wygląd, gdyż z reguły nie lubią pozować :).

5. Spacer

Kończę sesję zdjęciową kilkoma ujęciami spacerku czy innych działań. Zawsze trzeba śledzić za tym co się dzieje za parą młodą, ponieważ ujęcia ze spacerku zawsze przywracają uwagę… Żeby ujęcia były ciekawsze, szukam pięknego światła i jakiejś ścieżki żeby też para mogła się przejść.

Zawsze można poprosić, aby szli powoli, trzymając się za ręce. Ustawiam się za nimi, fotografując ich sylwetki od tyłu. Następnie jak patrzą się na siebie…Również inne ujęcia takie jak, Para Młoda trzyma się za ręce, jak i również  z dala od siebie. Powiedzmy, że zbliżyli się do siebie i zbliżają się coraz bardziej, sięgając po pocałunek…
W zależności od tła próbuję uzyskać zdjęcia z sylwetką, zwłaszcza jeśli widzisz niebo lub dużo wolnej przestrzeni.

Czasami prosiłam parę, aby ćwiczyła swój pierwszy taniec lub ciągnęła się nawzajem do szybkiego pocałunku, żeby poprawić humorki :).

Wnioski

Na malutkim kawałku ziemi zawsze będziesz mógł zdobyć fotografie o różnych pozach i ujęciach, i zatrzymać naturalne, a także zabawne i romantyczne kadry pełne pozytywnego nastroju ….

To wszystko!

Wykonuję sesje ślubne na terenie Warszawy oraz na terenie całego Mazowsza. Mam wolne terminy na 2019 i 2020 rok! Zapraszam do kontaktu! kolkovets@gmail.com

Share: